Podsumowanie "Spotkań z Urbanistami"

18 października, z inicjatywy Zachodniej Okręgowej Izby Urbanistów z siedzibą we Wrocławiu, przy współpracy opolskich urbanistów oraz studentów KNGP, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu, zorganizowane zostały po raz pierwszy „Spotkania z Urbanistami”.
Był to cykl wydarzeń podczas których specjaliści zajmujący się planowaniem przestrzeni zaprosili lokalne społeczności do aktywnego włączenia się do dyskusji o szeroko pojętym rozwoju miast, ale również o indywidualnych problemach. Podczas „Spotkań...” można było dowiedzieć się czym zajmuje się urbanistyka, jak aktywnie i rzeczowo brać udział w kształtowaniu dokumentów planistycznych, jak z nich korzystać, jak dbać o swoje interesy, nie szkodząc sąsiadowi, jak poruszać się w zawiłościach systemu planowania przestrzennego? Forma „Spotkań z urbanistami” była różnorodna. Planiści zapraszali na bezpłatne porady do swoich pracowni, organizowali warsztaty, wykłady, dyskusje, zajęcia z młodzieżą szkolną, spotkania ze studentami, happening, szkolenia, a nawet pokaz filmu o urbanistyce. Wszystko to w celu pobudzenia większego zainteresowania problematyką rozwoju przestrzennego miast i regionów.
"Spotkania z urbanistami" obejmowały swoim zasięgiem województwa zachodniopomorskie, wielkopolskie, lubuskie, dolnośląskie i opolskie, a więc cały obszar działania ZOIU. Organizacją poszczególnych wydarzeń zajmowały się działające na tym obszarze pracownie urbanistyczne (tak prywatne jak i samorządowe). Do organizacji "Spotkań..." włączyły się również oddziały Towarzystwa Urbanistów Polskich we Wrocławiu i Szczecinie oraz studenci Uniwersytetu Opolskiego i Politechniki Wrocławskiej. Podczas warsztatów zorganizowanych przez studentów KNGP, każdy z uczestników mógł przez chwilę wczuć się w rolę urbanisty podczas budowy makiety jednego z kwartałów śródmieścia Opola oraz projektu nowych kierunków rozwoju miasta. Przygotowane zostały także zadania dotyczące rozwiązań kompozycyjnych oraz ciekawe quizy tematyczne.

Szczegółowe informacje o wydarzeniach w ramach „Spotkań...” zebrano na stronie:

Galeria zdjęć: