Promocja książki prof. J. Słodczyka

W wieczór o nieprzystępnej dacie 12.12.2012 r. w budynku uniwersyteckim Villa Academica w Opolu, odbył się wieczór autorski, promujący wydanie najnowszej książki prof. zw. dr hab. Janusza Słodczyka „Historia budowy i planowania miast”. Bez cienia wątpliwości nie mogło zabraknąć tam Członków naszego Koła. Osoba Profesora jest nam bliska nie tylko ze względu na jego funkcję patrona KNGP. Jego dorobek naukowy oraz zainteresowanie tematyką urbanistyki budzi podziw nie od dziś. Treść spotkania wzbogacił wykład samego Autora, który w niezwykły sposób pozwolił obecnym przenieść się w czasy starożytnych miast, nawiązując pokrótce do treści, które zawiera publikacja.

Praca profesora Janusza Słodczyka w przystępny, a jednocześnie atrakcyjny sposób przybliża czytelnikowi historię planowania miast od czasów najstarszych cywilizacji do XX wieku. Wraz z autorem możemy śledzić rozwój myśli urbanistycznej i główne nurty planowania miast na przestrzeni dziejów. Autor książka nie ogranicza się do historii urbanistyki europejskiej, prezentująca również formy miasta ukształtowane w Ameryce prekolumbijskiej, w Indiach, Chinach czy krajach islamskich. Korzystanie z pracy ułatwia bogaty materiał ilustracyjny. Książka zawiera ponad 300 rysunków i ponad 200 wykonanych przez autora fotografii.

W swojej recenzji profesor Andrzej Zborowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego zwraca uwagę, ze jest to podręcznik akademicki, którego istotnym walorem jest to, ze na tle historii urbanistyki światowej pokazuje tradycje planowania miast w Polsce, czego nie znajdziemy w podręcznikach wydanych na Zachodzie.

Z kolei profesor Barbara Miszewska z Uniwersytetu Wrocławskiego podkreśla w recenzji, ze podręcznik jest bardzo rzetelny merytorycznie i niezwykle ułatwia studiowanie zagadnień związanych ze zmiennością koncepcji urbanistycznych na studiach geograficznych, urbanistycznych czy studiach dotyczących planowania i zagospodarowania przestrzennego, powinien tez zainteresować socjologów miasta, historyków i studentów turystyki.

Studiując książkę, jesteśmy pewni, iż będzie ona idealnym źródłem wiedzy nie tylko dla Studentów Gospodarki Przestrzennej, ale także dla szerszego grona.

Chętnych do zaznajomienia się z jej treścią, odsyłamy do strony internetowej Wydawnictwa Uniwersytetu Opolskiego: