II Debata Studencka: Jeziora Turawskie – dla przyrody czy dla człowieka?

W dniu 29 kwietnia 2014 roku odbyła się na Wydziale Ekonomicznym UO II Debata Studencka z cyklu „GOSPODARKA PRZESTRZENNA – TWÓRZMY DZIŚ PRZESTRZEŃ JUTRA” na temat: Jeziora Turawskie – dla przyrody czy dla człowieka? Problem zrównoważonego rozwoju w kontekście wymogów ochrony obszaru Natura 2000.

Wśród gości specjalnych byli: Wójt Gminy Turawa - pan Waldemar Kampa, Kierownik Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego – pani Małgorzata Juszczyszyn – Pieczonka, Prezes Zarządu Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Opolu – pan Marian Magdziarz, Prezes Zarządu Lokalnej Grupy Rybackiej „Opolszczyzna” – pan Jakub Roszuk.

Debata zgromadziła 122 osoby, w tym studentów gospodarki przestrzennej, ekonomii, inżynierii środowiska, ekspertów, naukowców i praktyków.

Celem wspólnej dyskusji było poszukiwanie rozwiązania zaistniałego konfliktu funkcjonalno – przestrzennego w obszarze Zbiornika Turawa na skutek wydanego pozwolenia wodnoprawnego nakazującego spuszczenie wody ze zbiorników w okresie wakacyjnym. Wymiana wiedzy i spostrzeżeń między studentami oraz zaproszonymi gośćmi ukierunkowana była na wypracowanie konsensusu społecznego między użytkownikami wód i otoczenia Zbiornika Turawa.

Po przedstawieniu prezentacji studenci zaprosili do dyskusji przybyłych gości.

Zarówno studenci przygotowujący materiał do dyskusji, jak też uczestnicy Debaty uznali, że problem jest ważny i wielowątkowy, stan Zbiornika w Turawie jest zły i wymaga racjonalnego gospodarowania. W dyskusji wyodrębniło się kilka punktów widzenia na kwestię spuszczania wody: warunki przyrodnicze, ochrona przeciwpowodziowa, użytkowanie turystyczno – rekreacyjne, kwestie formalno – prawne i organizacyjne przedsięwzięcia. Dla wszystkich uczestników debaty ważne było, aby podejmując decyzje i działania zachowywać wszystkie dotychczasowe funkcje zbiornika oraz podejmować faktyczny dialog pomiędzy wszystkimi użytkownikami wód.

opracowanie: dr Edyta Szafranek, Natalia Zdulska